Województwo Opolskie, to najmniejsze obecnie województwo w Polsce, liczy około milion mieszkańców i położona jest na historycznym polsko-czesko-niemieckim pograniczu. W przeszłości ziemia o burzliwej historii, która pozostawiła swoją spuściznę do czasów współczesnych. Dzięki temu zwiedzając Opolszczyznę mamy możliwość poczuć niesamowitą atmosferę niedostępną w zadnym innym regionie kraju. Bogata kuchnia, wiele zabytków a przede wszystkim ludzie, dla których ich mała ojczyzna jest dla nich wszystkim.
Zwiedzając Opolszczyznę polecamy:
Opole – stolica województwa, to nie tylko Festiwal Polskiej Muzyki, który od lat łączy pokolenia i prezentuje najciekawszych polskich artystów. Opole pochwalić się może Zabytkowym centrum, które możemy rozpocząć zwiedzać już od Dworca Głównego, zobaczyć możemy między innymi halę dworca z niesamowitą akustyką, gmach Poczty Polskiej z XIX w., miejski ratusz z 1864 r. oraz zabytkowe kościoły i bazylikę czy opolską Wenecję. W dzielnicy Opola – Bierkowicach utworzono Muzeum Wsi Opolskiej, skansen prezentujący bardzo bogate zbiory związane z architekturą wsi opolskiej.
Brzeg – znajduje się tutaj wspaniały zamek Piastów Śląskich – zwany często Śląskim Wawelem. Zamek był główną siedzibą piastowskich książąt brzeskich.
Byczyna – to średniowieczne miast, które zachowało wiele cech charakterystycznych z tamtego okresu, dzięki swojej zabudowie, a jej mury miejskie zachowały się niemal w idealnym stanie i otaczają miasto blisko kilometrowym pierścieniem wzbogaconym w baszty, wieże i bramy.
Czarnowąsy – zabytkowy kościół św. Anny to perła drewnianej architektury sakralnej.
Głogówek – zamek w Głogówku, obecnie popadający w ruinę to dawniej jeden z piękniejszych obiektów pałacowo-zamkowych w tej części Polski. W pałacu gościli król Jan Kazimierz oraz Ludwik van Beethowen i tym gościom poświęcono do zwiedzenia dwie sale tematyczne.
Głubczyce – średniowieczne fortyfikacje to najsłynniejsze budowle zabytkowe tego miasta. Obok nich warto zwiedzić gotycki kościół pw. Narodzenia NMP, zespół klasztorny Franciszkanów i zobaczyć barokową kolumnę maryjną.
Głuchołazy – doskonałe miejsce wypadowe w Góry Opawskie, pomim zniszczeń II WŚ możemy zobaczyć tu zabytkowe obiekty sakralne oraz wybrać się na spacer na Górę Parkową. Głuchołazy pozostają również uzdrowiskiem i skorzystać z dobrodziejstw z zabiegów leczniczych.
Góra Św. Anny – To najwyższe wzniesienie na Wyżynie Śląskiej, słynie przede wszystkim z zabytkowego klasztoru odwiedzanego przez tysiące pielgrzymów. Znajduje się tu m.in. Muzeum Czynu Powstańczego oraz Amfiteatr z pomnikiem Czynu Powstańczego.
Grodków – to zabytkowe miasto zachwyci nas starówką, zabytkami architektury sakralnej i pozostałościami umocnień miejskich.
Kędzierzyn-Koźle – miasto powstałe w wyniku złączenia czterech miast, dzięki temu mamy możliwość zwiedzenia wielu zabytków wśród których przeważają zabytki architektury sakralnej, ale zobaczyć możemy zamek w Koźlu, fort „fryderycjański” czy pozostałości murów obronnych.
Kluczbork – to miejsce dla miłośników pszczelarstwa, znajduje się tu jeden z najstarszych w Europie zabytków tego typu – barć odrzańska. W muzeum im. J. Dzierżona zobaczymy historyczne i etnograficzne artefakty ziemi kluczborskiej.
Maciejów – to kolejny raj dla osób interesujących się pszczelarstwem, w której to miejscowości będziemy mogli obejrzeć skansen pszczelarski. Szczególnie polecamy odwiedziny w okresie miodobrania (od maja do września). Perełką Maciejowa jest pałac wraz z otaczajacym go parkiem.
Małujowice – to niewielka wieś znana przede wszystkim z najsłynniejszej bitwy śląskiej z 1741 roku. Zachował sie w niej dom młynarza z wiatrakiem a najważniejszym zabytkiem jest gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła.
Moszna – miejscowość w której odnajdziemy bajkowy pałac jak ze świata W. Disneya. Charakteru pałacowi dodaje 90 wież i wieżyczek.
Namysłów – w tym historycznym mieście odkryjemy wiele śladów jego historii, m.in. renesansowy ratusz, zamek książęcy czy pozostałości fortyfikacji.
Niemodlin – to przede wszystkim piękny zamek w którym w jego wnętrzach nakręcono film „Jasminum” w. reżyserii J.J. Kolskiego.
Niewodniki – główną atrakcją tej miejscowości jest pałac w którym działa obecnie hotel oraz piękny przylegający park.
Nysa – pomimo wielu zniszczeń II WŚ, do dzisiaj znajdziemy w Nysie wiele interesujących zabytków architektury sakralnej, mieszczańskiej i militarnej. Zachwyca piękna katedra, której dach o powierzchni ponad 4 tys. m kw. jest jednym z najbardziej spadzistych dachów wśród budowli w Europie.
Olesno – kościół w Oleśnie to ciekawy przykład drewnianej architektury sakralnej.
Otmuchów – może poszczycić się pięknym zamkiem biskupów w którym obecnie funkcjonuje hotel, odpocząć będziemy mogli nad pobliskim Jeziorze Otmuchowskim, które jest unikatem w skali kraju dzięki siedliskom czapli siwej ale i innych rzadkich gatunków ptaków.
Paczków – zwane Śląskim Carsassonne. Dzięki bardzo dobrze zachowanym murom obronnym, które otaczają miasto regularnym owalem możemy poczuć odrobinę oddechu średniowiecznej historii. W mieście działa muzeum gazownictwa.
Pawłowice Gorzowskie – znajdziemy tu jeden z piękniejszych pałaców w Polsce, dzięki prywatnemu inwestorowi, został on odrestaurowany i działa w nim hotel i restauracja.
Prudnik – to piękne barokowe miasto w którym obejrzeć możemy m.in. niezwykłą fontannę. W mieście działa Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Strzelce Opolskie – znajduje się tu unikatowy XV w. kościół drewniany. To również przepiękny park i ruiny zamku którego odrestaurowano wieżę. Strzelce Opolskie możemy zobaczyć z udostępnianej gościom wieży ratusza.
Tułowice – pałac w tej miejscowości to jeden z nielicznych pałaców nie zniszczonych przez działania wojenne.
Żyrowa – tutejszy pałac to jeden z największych i najpiękniejszych zabytków województwa opolskiego, a przejęcie go przez prywatnego inwestora pozwala pozytywnie patrzeć na plany jego odrestaurowania.