Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej Polsce, a jego granice stanowią również granice państwową z Czechami na południu i Niemcami na zachodzie. W tym regionie kraju zwiedzić możemy wiele zamków i pałaców z Zamkiem Książ czy rozsławionym Zamkiem Czocha. To także góry, Parki Narodowe, największa liczba uzdrowisk w Polsce. Zwiedzając dolnośląskie okrywać można ją niezmierzoną ilość razy i zawsze pozostanie coś nieodkrytego, zagadkowego i interesującego.

Zwiedzając polecamy:

Wrocław –  najstarsza część Wrocławia, to Ostrów Tumski w którym to, w 1000 roku Bolesław Krzywousty ustanowił biskupstwo. Historia pozostawiła we Wrocławiu swoje ślady, które możemy odkrywać na nowo, Rynek ze swoimi zabytkami, ale i tętniącym życiem centrum miasta wraz z restauracjami i pubami, Halę Stulecia, ZOO i zobaczyć możemy wiele innych atrakcji.

Bardo – to znaczący ośrodek kultu religijnego, skupionego wokół cudownej figury Matki Boskiej Bardzkiej. To dwie kalwarie, ale i zabytki sztuki niesakralnej np. gotycki most na Nysie Kłodzkiej czy pozostałości po XIII w. zamku. Warto skorzystać ze spływów kajakowych i pontonowych.

Bolesławiec – zwiedzanie warto zacząć od barokowego ratusza i z tego miejsca rozpocząć spacer po średniowiecznych uliczkach. Bolesławiec rozsławia również ceramika bolesławiecka.

Bolków – to miasto w którym warto zobaczyć między innymi Zamek Książęcy, pochodzący z 1277 roku, w którym mieści się obecnie siedziba Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Stowarzyszenie rycerskie.

Bożków – zespół pałacowo-parkowy to była rezydencja rodziny von Magnis, gościli tu królowie Prus Fryderyk Wilhellm III i Fryderyk Wilhellm IV oraz prezydent USA John Q. Adams.

Brzeźnica – miejscowość z której możemy wybrać się na około 10 kilometrowy spacer wśród rezerwatów przyrody Cis i Cisowa Góra i zaobserwować najwcześniej chronione drzewo w Polsce. Znajdziemy tu również ruiny fortu ziemnego z XIX w.

Bystrzyca Kłodzka – to średniowieczne miasto położone na skarpie i otoczone zachowanym w całości murem obronnym. Wyglądem swoim przypomina włoskie malownicze miasteczka. W miasteczku znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne.

Chełmsko Śląskie – to miasteczko znane jest przede wszystkim z niepowtarzalnego zabytku jakim są Domy Tkaczy Śląskich.

Chojnów – to jedna z osada na średniowiecznym szlaku handlowym nazywającym się Wysoką Drogą, który to łączył Kijów z Flandrią. Warto zobaczyć gród kasztelański w którym zobaczyć możemy wiele eksponatów po dawnych lokatorach.

Duszniki Zdrój – to miejscowość uzdrowiskowa i turystyczna, tutejsza papiernia w której otworzono muzeum zaopatrywała nie tylko bogatych mieszczan w papier czerpany ale i dwory królewskie. A od wielu lat przyjeżdżają kuracjusze podratować zdrowie.

Głogów – w mieście tym zwiedzić możemy Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które mieści się w Zamku książąt głogowskich, jak i wiele innych zabytków sakralnych i świeckich, jak fragmenty murów obronnych, fortyfikacje czy kolegiata gotycka z 1260 r. na Ostrowie Tumskim.

Głuszyca – obok ciekawych zabytków Głuszycy takich jak Pałac fabrykanta, dawny Zajazd pod Jeleniem, czy Kościół NMP Królowej Polski najciekawszą atrakcją są zagadkowe sztolnie z II Wojny Światowej.

Grodziec – na stromym zboczu wznosi się późnogotycki zamek, który już od ponad 200 lat stanowi cel wycieczek, to jeden z pierwszych zabytków w Europie zaadoptowanych do celów turystycznych. W tym miejscu Napoleon Bonaparte  obchodził swoje 44 urodziny. 

Henryków – dla miłośników historii sakralnej niewątpliwie nie do ominięcia powinien być opactwo Cystersów, w którym powstała Księga henrykowska – znaczący zabytek piśmiennictwa polskiego. Klasztor otacza malowniczy zachowany w pierwotnej formie barokowy park.

Jawor – największym ale nie jedynym zabytkiem jest Kościół pokoju. Obiekt powstały w wyniku porozumień pokojowych podpisanych po wojnie trzydziestoletniej. Interesującymi obiektami są m.in. zamek piastowski, ratusz czy kamieniczki w rynku.

Jaworzyna Śląska – atrakcją jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zobaczymy tu kilkadziesiąt lokomotyw z Polski, Niemiec, Austrii, USA czy Anglii, oraz kolekcja motocykli Harley-Davidson i Indian, oraz rozmaite urządzenia związane z przemysłem i technologią.

Jelenia Góra – to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, jej położenie, bogactwo zabytków architektury zachwyca turystów do dziś. Doskonała baza wypadowa w okoliczne góry, nie tylko Karkonosze ale i Góry Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie. To również zabytkowe śródmieście, wiele zabytkó m.in. barokowa fontanna Neptuna, klasycystyczny ratusz, elementy pozostałości umocnień miasta. Jelenia Góra również nie bez przyczyny nazywana jest Kulturalną Stolicą Karkonoszy.

Kamieniec Ząbkowicki – znajduje się tutaj największy w Europie neogotycki pałac, powstał on z inicjatywy niderlandzkiej księżnej Marianny Wilhelminy Orańskiej.

Karpacz – tym czym Zakopane jest dla Tatr, Karpacz jest dla Karkonoszy. Obowiązkowym punktem dla każdego zwiedzającego powinien być kościół Wang, budowla przywieziona ze Skandynawii w skrzyniach. To również początek wędrówek wielu osób na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy.

Karpniki – w sercu Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się pochodzący z XIX w. Pałac Dębowy, otoczony rozległym parkiem. Miłośników średniowiecznych ruin zainteresuje zapewne spacer do ruin zamku Solec, oraz odrestaurowanego zamku w którym mieści się hotel i restauracja.

Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia to około 2,5 km tras podziemnych co złożyło się na to, że jest ona najdłuższym kompleksem tego typu w Sudetach, warto odwiedzić  jeszcze kopalnię uranu oraz muzeum geologiczne z bogatą ekspozycją minerałów.

Kliczków – wielokrotnie przebudowywany zamek po przeprowadzonych pracach konserwatorskich jest obecnie eleganckim hotelem. W pobliżu zamku znajduje się prawdopodobnie jedyny cmentarz dla koni, obecnie zachowały się tam dwie płyty nagrobne.

Kłodzko – stolica ziemi kłodzkiej to interesujące i piękne miasto z imponującą liczbą zabytków m.in. twierdzą z przełomu XVII i XVIII w. czy gotycki most na Młynówce. Polecamy również podziemną trasę turystyczną.

Kowary – w jednym miejscu znajdziemy wiele zabytków Dolnego Śląska, w Parku Miniatur zobaczymy oprócz znanych budowli te które są niedostępne albo popadły w ruinę, a opowie o tym przewodnik w trakcie zwiedzania. W Kowarach warto odwiedzić sztolnie czy Kopalnię Podgórze. 

Krasków – pałac usytuowany jest w wyjątkowym miejscu – u podnóża Ślęży, odrestaurowany obiekt, dostępny dla turystów jest wyjątkowy na skalę europejską.

Krobielowice – majątek należący w przeszłości do rodziny Blücherów, obecnie jest przepięknym hotelem. W hotelu możemy wstąpić do Muzeum Bitwy pod Waterloo, oraz zobaczyć mauzoleum dowódcy Bitwy pod Waterloo feldmarszłka Blüchera.

Krzeszów – w opactwie cystersów zachwyci nas niewątpliwie barokowy kościół, a w nim mauzoleum Piastów z gotyckimi sarkofagami Bolka I i Bolka II.

Kudowa-Zdrój – klimat pozytywnie wpływający na krążenia krwi, oddychanie czy układ nerwowy to nie jedyne zalety tego miejsca. Ciekawa architektura uzdrowiskowa zaciekawi nie jedną osobę. Park zdrojowy da odpoczynek strudzonemu wędrowcy.

Lądek-Zdrój – pośród wielu uzdrowiskowych zabytków warto zobaczyć rynek z barokowymi i neorenesansowymi kamieniczkami, barokową kolumnę wotywną, XVI wieczny pręgierz, gotycki most oraz pijalnię wód z 1676 roku.

Legnica –  w Legnicy zachowało się kilkadziesiąt obiektów architektury zabytkowej. Najstarsze, średniowieczne zabytki to Zamek Piastowski z kaplicą, kościoły – Marii Panny i śś. Piotra i Pawła, fragmenty murów obronnych z dwiema wieżami. Zachowały się nieliczne kamienice mieszczańskie z zespołem „kramów śledziowych”. Bogato reprezentowana jest architektura i sztuka baroku: kościół św. Jana z kolegium jezuickim oraz Mauzoleum Piastów Śląskich, pałac opatów lubiąskich (obecnie Muzeum Miedzi) oraz Akademia Rycerska. 

Lubiaż – znajduje się tu jeden z największych klasztorów w Europie zarazem będąc największym opactwem cystersów na świecie, znajduje się w nim ponad 300 pomieszczeń. Pomimo zniszczeń obecnie jest sukcesywnie remontowany.

Lubomierz – ta niewielka miejscowość znana jest przede wszystkim z pleneru wykorzystanego w filmie  o Kargulu i Pawlaku, znajdziemy tu muzeum obu bohaterów. Same miasteczko pochwalić się może ciekawą zabytkową architekturą świecką, obronną i kościelną.

Lwówek Śląski – poczujemy tu zapach historii i smak tradycyjnego piwa. Z Lwówka pochodzi najstarszy browar w Polsce, w którym działa muzeum prezentujące eksponaty związane z historią browarnictwa.

Łomnica – Kotlina Jeleniogórska słynie nie tylko z otaczających ją pięknych gór, ale również z mnogości występujących tu pałaców. Jednym z nich to pałac z XIV wieku wraz z pięknym otaczającym go parkiem, czy zespół folwarczny w którym działają regionalne sklepy czy restauracja.

Międzygórze – miejscowość może pochwalić się tyrolską zabudową, te drewniane domki charakteryzującą się bogactwem rzeźbień, balkonikami, krużgankami, balustradami. Ciekawą atrakcją jest Ogród Bajek, ten nietypowy skansen, na który składają się drewniane rzeźby bajkowych postaci które niektóre z nich mają już prawie po sto lat.

Milicz – rezerwat „Stawy Milickie” to największy rezerwat chroniący ptaki w Polsce, wchodzi w skład międzynarodowej sieci jezior i zbiorników o wyjątkowych walorach przyrodniczych. To jedyny w Polsce obszar, który znalazł się w tym zaszczytnym gronie obok takich obiektów jak Bajkał, J. Wiktorii, M. Martwe.

Miłków – pałac z XVII wieku to jeden z obiektów znajdujących się w Dolinie Pałaców i Ogrodów nazywanych również Małą Loarą, ze względu na bardzo romantyczny krajobraz i bogactwo kompleksów pałacowo-parkowych. Jedną z atrakcji jest również obiekt „Dom na głowie”.

Morawa – znajduje się tu pałac wybudowany w drugiej połowie XIX w. Piękny ogród oraz park krajobrazowy zachwyci miłośników przyrody. W miejscowości znajduje się również ośrodek jeździecki zarówno dla koni używanych do rekreacji jak i dla sportu.

Mysłakowice – znajduje się tutaj letnia rezydencja króla Prus Fryderyka Wilhelma III, otoczona angielskim parkiem krajobrazowym z malowniczym stawem. Niegdyś znajdowała się tam brama, którą stworzono z szczęk wieloryba, obecnie ten element zobaczyć możemy w Gminnym Ośrodku Kultury.

Oleśnica – zamek książąt oleśnickich jest obecnie jednym z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Obiekt był siedzibą książąt oleśnickich aż do XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje wewnętrzny dziedziniec. Nieopodal zamku znajduje się pomnik – Kolumna Złotych Godów.

Oława – będąc na rynku warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczny ratusz wraz z osobliwą wieżą z niezwykłym mechanizmem zegarowym. Wyjątkowym zabytkiem jest też XVII-wieczny kościół św. Rocha. Wewnątrz znajduje się obraz Zwiastowanie znanego malarza baroku Johanna Claessensa.

Polanica-Zdrój – ze względu na warunki klimatyczne i wody mineralne jest cenionym kurortem uzdrowiskowym. Warta uwagi jest zabudowa uzdrowiskowa, park zdrojowy, a pobliskie Góry Stołowe i Bystrzyckie przypadną do gustu aktywnym turystom.

Proszówka – na wulkanicznym wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Gryf.  To XIII-wieczny obiekt, wybudowany z charakterystycznego czarnego bazaltu. Znajdziemy tu również XVIII w. pałac, XVII w. kaplicę czy hodowlę Alpak.

Radochów – jaskinia do czasu odkrycia jaskini Niedźwiedziej była największą jaskinią w rejonie polskich Sudetach Wschodnich. Dwór w Radochowie pomimo, że obecnie mocno zniszczony pozwala oczami wyobraźni zobaczyć go w pełnej krasie.